Bora Çetin
GAZİANTEP MUTFAĞI

 Lehmacun
Ağıztadı zevkimin gelişmesini borçlu olduğum "Kebap"a
ve onun en iyi yapıldığına inandığım GAZİANTEP Mutfağına. ( B.Ç. )

 

Dostlar'dan Bazılarının Adresleri ;
ÇÖMÇE (Bahariye) ; Tel: 0216 - 336 28 91, Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
Kadıköye Anteb Kebabını tanıtan ve sevdiren kebapçımız. ilk Gözağrımız.
1965 yılında "Ahmet Muhtar DURUCU" ve Mehmet Sancılı tarafından şimdiki yerinde, Bahariye caddesinde açıldı. 38 yıldır aynı kalite ve Lezzeti sürdürüyorlar ( Mehmet Sancılı, 1970 yılında ayrılıp SAHAN'ı açtı ! )
Çömçe'yi şimdilerde, 2.kuşak yönetici Maruf DURUCU işletiyor.
Yolunuz Kadıköy'e düşerse, Altıyoldan Bahariye caddesine girin, sindire sindire yürüyün, Süreyya sinemasını ve benim tüm çocukluğumu geçin, sağ tarafta Adliye'den sonra ÇÖMÇE'ye uğrayın ve Mutlaka Lahmacununu deneyin.
ÇÖMÇE Lahmacunu'nu ANTEB'de bile yiyemediklerini söyleyen Gaziantepliler ile tanıştım !
ÇÖMÇE'nin dekoru hiç değişmedi, 30 küsur yıldır aynı "ÇÖMÇE" tahta kaşık lambaları kullanıyorlar, zaten ÇÖMÇE'de Güney dilinde ; " Büyük Kaşık/Kepçe " demek !
( NOT: ÇÖMÇE'nin şimdilerdeki, ikinci kuşak yöneticisi sevgili "MARUF DURUCU" bu sayfa aracılığı ile bana ulaştı ve beni "ÇÖMÇE"ye davet etti. Temmuz 2003 tarihinde tekrar yakınlaştım bu çok sevdiğim Kebapçım, "ilk GÖZAĞRIM" için profesyonel bir web sayfası yaptım ve birlikte "Bora Cetin Kebabı"nı ürettik. Bkz; en aşağıda. )
Maruf DURUCU ve Bora ÇETİN 2003
Maruf DURUCU ve Bora ÇETİN / 17 Temmuz 2003
ÇÖMÇE ile ilgili her şey için, benim tasarladığım ; comcekebap sayfasını mutlaka ziyaret ediniz.
Önemli NOT; Ne yazık ki "ÇÖMÇE" 2009 yılında, 1965 den beri bizleri ağırladığı 44 yıllık adresini bırakmak zorunda kaldı. O tarihi mekan, aklımıza kazınan masalar, sandalyeler, ÇÖMÇE ler ve en önemlisi 44 yıllık TARİHİ FIRIN geride kaldı........... ÇÖMÇE, sizlere hizmetini "Kadıköy Anadolu Lisesi" ( Eski Maarif Koleji )nin karşısındaki sokaktaki kendi yerinde sürdürüyor. Yarım yüzyıla yaklaşan ÇÖMÇE kalitesi sürüyor.... Uğramayı unutmayın.

 

GÜLLÜOĞLU (Karaköy) ; Tel: 0212 - 293 09 10, Baklavalar+Kadayıf+Su Böreği
GÜLLÜOĞLU'nu tanıdığımda, Karaköy "Tatlıcılar"ın arkasındaki bir pasaj sokağında çok küçük bir dükkanda hizmet veriyorlardı. Duvar önünde daracık uzun mermer-raf üzerinde yenirdi baklavalar. ( Birkaç masada vardı galiba )
Babaları "Hacı Mustafa" amca ve oğulları tezgahın arkasında, servis yaparlardı ve mutlaka ( hissettirmeden ) yediklerimizden memnun kalıp kalmadığımızı güleryüzlü, ilgili sevecen bir tavırla izlerlerdi.
Üniversite yıllarımızda ( 1974-75-76.. ) sık-sık, bazen haftada en az bir gün, Kadıköy vapurumuza binmeden GÜLLÜOĞLUna uğrar, 1,5 porsiyon "Kıymalı Suböreği" ve üstüne "Fıstıklı Baklava" ile kendimize ziyafet çekerdik.
Yaşamımda rüyama giren ender yiyeceklerden biridir ; "GÜLLÜOĞLUnun Çıtır-Çıtır Baklavası"
Unutulmaz müthiş bir lezzet ve güleryüzlü, ilgili sevecen Antepli dostlar.....
Dünyanın en iyi Baklavasını üreten GÜLLÜOĞLUna ve bugünlere getiren sevgili Nadir GÜLLÜ'ye teşekkür ederim.
Nadir GÜLLÜ ve Bora ÇETİN
Nadir GÜLLÜ ve Bora ÇETİN / 15 Eylül 2002
B.Ç.Not'u: Güllüoğlu Baklavasını ancak "Karaköy GÜLLÜOĞLU"nda yiyebilirsiniz !
GÜLLÜOĞLU ile ilgili her şey için ; www.karakoygulluoglu.com 'u ve
www.gulluoglu.biz'i,
mutlaka ziyaret ediniz.

 

ÇAVUŞOĞLU (Laleli) ; Tel: 0212 - 518 77 14, Lahmacun+Kebaplar+ HavuçDilim
Hacı amca ve Sevgili Mustafa ÇAVUŞOĞLU... Özellikle 80'li yıllarda çalışırken, haftada en az bir gün, Hürriyet meydanyndan geçen ring otobüslerine binerek Laleli durağında iner, kebabımı yer, yine aynı duraktan ring otobüslerine biner yoluma devam ederdim.
ÇAVUŞOĞLU'nda kendime çektiğim ziyafetleri düşündükçe bugün inanasım gelmiyor. !
Önce 3 adet ( Oval ve dev gibi!) Çavuşoğlu lahmacununu; ( İkram olarak sunulan )"Yeşillik" dediğimiz Limon sıkılmış Maydanoz ve Turp eşliğinde yerken lezzet fırtınasına kapılmış olurdum, arkasından mutlaka "Sebzeli Kebabım"ı en az iki Lavaş ekmeği eşliğinde Dürüm yaparak yerdim, ve üzerine Final'i mutlaka "Havuç Dilim" ile yapardım. ( ÇAVUŞOĞLU aynı zamanda muhteşem bir Gaziantep Tatlıcısıdır da. Baklavaları ve özellikle "Havuç Dilim"i muhteşemdir. !)
Havuç dilim; küçük yuvarlak tepsisinin içerisinde yeni üretilmiş olur, hafif ılık ( hatta sıcak ) soframa gelirdi, ilk çatal darbesini vurduğumda tatlının arasından akan o yeşil ve saydam şerbetinin güzelliğini anlatmam mümkün değil..........
Rahmetli MUSTAFA ÇAVUŞOĞLU ile çok iyi anlaşırdık. Mutlaka beni, camekanın önündeki tatlı tezgahının yanındaki masalara oturtur, ben Lahmacunumu, kebabımı yerken benimle sohbet etmeyi sever, ben de ondan ANTEB Kebabının sırlarını öğrenirdim. ANTEB ağzı ile konuşmasına bayılırdım ! . Nur içinde yatsın, kulakları çınlasın.
Muhlis OKKIRAN ve Bora ÇETİN
Muhlis OKKIRAN ve Bora ÇETİN / 27 Kasym 2003
ÇAVUŞOĞLU'nu Mutlaka (ama mutlaka) deneyin. Sevgili Muhlis (Okkıran)i bulun ve benden selam iletin.

 

SAHAN (Caddebostan) ; Tel: ( Artık YOK ! ) , Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
Caddebostan İskele Sokak'ta şu anda KÜP olarak bilinen yer SAHAN'dı. 70'lerin ortalarına doğru, ÇÖMÇE'den ayrılan "Mehmet Sancılı" tarafından kurulan, daha sonra yakın akrabası "KANİ ÖZTAN" ( Hacı amca ) ile beraber yürüttükleri ve sonra "ÖZTAN" lar ile anılan muhteşem Anteb kebapçımız.
Nasıl oldu bilmiyorum, ama orayı Küp'e devretmek zorunda kaldılar ? ( Hacı amca ayrılırken, tuğlalarını kendi elleri ile dizdiği "Taşfırın"ın Küp'çüler tarafından yıkılmasına çok içerlemiş ve ağlamış )
( B.Ç. Not: Hacı Amca bu sayfanın oluşumundan üç hafta önce vefat etmiş, SANCILI usta ile birlikte, bizlere SAHAN'ı kazandırdığı ve bugünlere getirdiği için kendilerini hep rahmetle anacağız, kulaklarını çınlatacağız. )
1970'lerde ve daha sonraları 80'lerde vazgeçemediğim bir yuva idi SAHAN benim için. Eve giderken, illaki yolumu sahil'e, Caddebostan'a düşürüp ( o zaman sahil yolu yok ! ) iş araları öğlen kebabı kaçamakları yaptığımda, mutlaka 3-4 SAHAN ÇITIR Lahmacununu götürür, arkasından Tahir'in üşenmeden kendi elleri ile taze çektiği "Sebzeli" kebabımı Lavaş'a sarıp sindire-sindire yer, üzerine'de ya Hacı amca ya'da Mustafa Ustanın hazırladığı bol fıstıklı muhteşem "Kağıt Kafayıfı"ile ziyafetimi noktalardım. ( Kağıt adını ben bulmuştum, Kağıt gibi ince ve nar gibi çıtır çıtır, şerbeti sakızlanmış bir Kadayıftı .... ! )

SAHAN (Göztepe) ( Artık YOK ! ) ; Tel: 0216 - 356 93 20, Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
Caddebostan'dan ayrıldıktan sonra Mehmet ÖZTAN, Göztepe İstasyon caddesinde halen devam ettiği küçük dükkanını açtı ve yanına Mustafa Ustayı aldy. Bana ve evime çok yakınlaştıkları için sevinmiştim tabii...
Halen en güzel SAHAN kebaplarını bu Sahan'dan yerim. Ancak, çoğunlukla tembellik edip evden çıkamadığım zaman da Paket olarak isteyebiliyorum. Arayı uzatyrsam hemen arar hesap sorarlar !
( Ne yazık ki, Mehmet ÖZTAN usta da bu ekonomik sıkıntılara ayak uyduramadı. Göztepe SAHAN da kapanalı çok oldu.... Tarih oldu... Damaklar asla unutmayacak !!! )
Mehmet ÖZTAN ve Bora ÇETİN 2002
Mehmet ÖZTAN ve Bora ÇETİN / 22 Eylül 2002

 

SAHAN (Plajyolu) ; Tel: 0216 - 385 10 15, Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
Caddebostan'dan ayrıldıktan sonra öbür karde? Tahir ÖZTAN, Caddebostan Plajyolu sokakta halen devam eden gösteri?li, büyük dükkanını açtı. ( Daha sonra işi geliştirerek, Suadiye, Acıbadem, Carrefour ve Ataşehir şubelerini de açtı ). Özellikle büyük gruplar ile Anteb keyfi yaşamak için bu Sahan'ı tercih ederim. ( Sevgili BABACIĞIM ve Sevgili YALÇIN'lar ile " SON YEMEK "lerimizi hep burada yedik ! )
Her zaman, hızlı,temiz ve güleryüzlü hizmet bulabilirsiniz. İbrahim bey'e benim selamımı iletin, size Eski Kadıköy fotoğraflarını göstersin. http://www.sahan.com

 

BİLGEOĞLU (Kadıköy) ; Tel: 0216 - 00 34, Antep Baklava'ları ve Tatlıları
Kadıköy'ümüzün ÇÖMÇE kadar eski, ÇÖMÇE kadar kalite ve Lezzetinden ödün vermeyen, gerçek ANTEB Baklavacımız.
Kadıköy Çarşı içinde ( Muvakkithane cad. )açtığı ilk dükkanı ile birlikte , Bahariye'de Antranik'in sokağında açtığı ikinci dükkanı ve imalathanesi ile Kadıköy'lülere hizmet veriyor. Çıtır-çıtır Anteb Baklavası'nı günlük, taze-taze bulabileceğiniz adres.
Nejat Bilgeoğlu ve oğulları tarafından işletiliyor
( yakında, Bilgeoğlu için de bir web tasarımı yapacağım )

 

ŞİRİBOM (Selamiçeşme) ; Tel: (Artık Yok!) , Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
şiribom, Selamiçeşme Shell benzincinin arkasında muhteşem Anteb işleri yapıyordu, sanıyorum Ortakların anlaşamaması sonucu Önce MODA iskele yolunda bir MODA ŞİRİBOM açıldı ( iki kez yedim, gerçekten olağanüstü idi.. ) daha sonra bu Moda ve daha sonra'da ilk şiribom Selamiçeşme kapandı.
Eğer halen kapanmadı ise şiribom adını Etiler sürdürüyor.
ŞİRİBOM (Etiler) ; Tel: 0212 - 418 52 34, Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
Eski işyerime yakınlığı nedeni ile sık gittiğim ve Japon konuklarımı götürdüğüm bir Anteb Mutfağı idi, umarım bozmamıştır.

 

ÇIYA (Kadıköy) ; Tel: 0216 - 00 34, Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
Kadıköy için ÇÖMÇE'den sonraki en büyük kazanç. 1987'de Çarşı içinde Musa bey tarafından açılan ÇIYA Kebapçısı ile başlayan serüven, muhteşem bir "Geleneksel" GAZİANTEP Mutfağı sunumu ile devam etti ve " ÇIYA " yı bugünkü haklı yerine getirdi. Kebap işini'de ihmal etmiyorlar tabiiki, hemen karşı çaprazına taşınan " ÇIYA KEBAP "ı hararetle tavsiye ederim. Gerçekten olağanüstü işler yapıyorlar, onları'da seviyor ve kutluyorum.

 

Eeeeeeeeeee ; "KEBAP" lafla ancak bu kadar anlatılır. Sözcükler yetersiz, mutlak deneyin diyorum.

 

( Bu sayfada "Henüz" ayrıntıları ile yer veremediğim ; Develi , Kaşıbeyaz ve Nezih 'i de saymalıyım, ve en kısa sürede onlara'da yer vermeliyim, yoksa haklı olarak alınırlar ... ! )

 

Diğerleri ! ;
KORU Kebap ; (Ataşehir) ; Tel: 0216 - 455 94 71,72 Lahmacun+Kebaplar+Kadayıf
Onlar Anteb'li değiller. Ustaları; VAN'lı ve Sivaslı. Ancak başlarında "SAHAN"dan gelme Ahmet bey olunca, Koru'da; "KÜŞLEME"yi , Konya usülü "Kaburga" nın yanısıra Gavurdağı'nı, Acılı şalgam suyu eşliğinde Adana Kebabını, mis gibi Anteb işlerini, Anteb Lahmacunu'nu bulabiliyorsunuz.
Etten, kebap'dan anlayan ustaların yeri "KORU" . Yolunuzu düşürün ve keyfini çıkarın. Ancak, mutlaka şöleni; "Çıtır-çıtır Fıstıklı Kadayıf" ile noktalayın. ( Özel olarak iri dökülmüş Kadayıf, Avcılar'dan getirtiliyor .... ! )

Diğer Gaziantepli Dostlar'a ulaşmak için, Sol Menüdeki ; "2003 şölen" ve "Linkler" bölümlerini tıklayınız..

 

Bora Çetin kebabı ! ;
17 Temmuz 2003 tarihinde, Bora Çetin ve Maruf Durucu tarafından
ÇÖMÇE'de yaratılan ; Yepyeni bir Lezzet ! ......
Bora ÇETİN kebabı
kebabın yaratılış öyküsü ve Tarifi için Tıklayınız !

 

Bana göre; Kebap Elle yenir ve yanında yalnızca "iyi soğutulmuş" kaynak suyu içilir... B.Ç.

Gaziantep mutfağını ve ürünlerini bugünlere getiren, bizlere tattıran tüm USTALAR'a ,
tüm Sanatkarlara, emeği geçenlere selam olsun,
ellerinize sağlık ve teşekkürler. B.Ç.

 


Copyright ©2012, Bora ÇETİN ;
Bu sayfada yer alan tüm yazı ve fotoğraflar,
"Bora CETIN"e, aittir, izinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.

 

Son Güncelleme : 29 Mart ( March ) 2012 , 22:24