ALAN PARSONS PROJECT TURKIYE
Alan Parsons Live Project Turkiye 2006
BORA ÇETİNs Fan Site,
Dedicated To ALAN PARSONS

New Concert; April 5, 2008 Istanbul
( Deatails are Belowed )

 

Giriş ( Intro );
İlk kez 1977'de dinlediğim ve o zamandan beri büyük bir tutku ile bağlandığım bir gruptur The Alan Parsons Project.
Bu sayfayı hazırlamaya başladığım dakikalarda, The Alan Parsons Project grubu uçakla bir sonraki konserlerini vermek üzere Istanbul'dan ayrılıyorlrdı. ( Yarın ve sonraki gün, İsviçre'de JETHRO TULL ile birlikte çalacaklar ! )
Bu sayfa; ( Henüz ) bir "Fan Klüp" sitesi değil. ( Bunca Fan Klüp oluşumumdan sonra, bu yükü'de kaldırabilirmiyim bilmiyorum ? ) Ancak, yıllardan beri hayranı olduğum bu muhteşem grubun, 2006 konserleri sonrası elimdekileri ve anımsayabildiklerimi, diğer siz sevgili APP hayranları ile paylaşmak istedim.
Bu sayfa'da; Geçmiş APP ÖYKÜ'lerimi, APP KONSER FOTO'larını, APP ÖZEL FOTOLARINI, Geçmiş konserlerin GAZETE KÜPÜR'lerini, APP HATIRA'larını ve diğer birçok şeyi bulabilirsiniz.
Paylaşmak, katkıda bulunmak istediğiniz konular ve belgeler olursa, memnuniyetle sizin adınızla, burada yayınlarız.
( Fotoğrafları ve diğer bilgileri lütfen İZİNSİZ kullanmamanızı anımsatırım.)
Bora CETIN, 04 Mayıs 2006, Caddebostan

 

Öykü ( Story );
1977 yılında bir radyo programında ( Büyük bir olasılıkla, Yavuz Aydar'ın hazırladığı "Plaklar Arasında" ! ) çok güzel 3 parça'yı arka arkaya kaydettim. Bunlar sırası ile "Pavane" , "A Dream Within.." ve "I Robot" muş ! .... ben o zamanlar ne grubun, ne albümlerin, ne'de parçaların adını kaydetmez, kasetlerde yalnızca müzik olsun isterdim ! Bu nedenle, bu güzel müziklerin ne olduğunu ancak ertesi yıl, PYRAMID'i dinlediğimde anlamıştım. Bu kasedin önemli özelliği, konuşmaları attığım için, parçaların başlangıçları ve sonları pause ile birbiri üzerine binmiş, ister-istemez "miksaj"lı gibi olmuştu. ( yıllarca, "Pavane"la "A Dream Within..."u tek parça sandık.
Alan Parsons & Bora Cetin, 3 May 2006 Istanbul
Alan Parsons & Bora Cetin, 3 May 2006 Istanbul

Sandık diyorum, çünkü bu kasedi ve bilmeden ALAN PARSONS PROJECT'i o günlerde çoğu kişiye ben tanıttım !
1977 yılında, Istanbul Universitesindeki yakın arkadaşlarımla, onların düzenlediği bir pikniğe gittik. Yolculuk sırasında otobüsün teybinde dinlemek üzere benden kaset istediklerinde, o sırada kaydettiğim bu kasedi de götürdüm. İster inanın, ister inanmayın; tüm yolculuk boyunca ( hem gidiş-hem dönüşte ) arka arkaya ( defalarca başa sararak ) bu üç parçadan oluşan ALAN PARSONS PROJECT kayıdımı dinledik. Ertesi günlerde, yakın arkadaşlarıma bu kayıtları kopyalamaktan canım çıkmıştı !
1980'li yıllarda APP albümlerini aldıktan sonra, kendi-kendime ( kendim için ) APP Prodüksüyonları yapmaya başladım. Özellikle Enstrumantal parçaların bana göre uygun olanlarını arka-arkaya getirip özel bir 90'lık kaset yaptım. Bu kaset, yıllarca başucu kasedimiz oldu. En yakın arkadaşlarıma kopyaladım. Profesyonel ev-kayıtçılığım döneminde'de ( Bkz; MY LIFE / MUSIC ) en çok satan prodüksüyonum oldu. Daha sonra piyasaya verilen, Orjinal "APP GREATEST Hits" ve "Best Of" albümlerinde, benim yaptığım prodüksüyona çok benzer sıralamalar kullanılmıştı.
ALAN PARSONS PROJECT deyince, aklıma gelen en önemli konulardan biri'de Türkiye'de 1983 yılında basılan yerli " I Robot " albümü ile ilgili.
Anımsayabildiğim kadarı ile, APP albümleri Ülkemizde 1980'li yıllarda basılmaya başlandı. "Eye ın The Sky"ın Dünya çapındaki başarısı ile, "Pyramid" , "The Turn Of..." , "Eye ..." basıldı. Daha sonra ise, 1983 yılında "I Robot" basıldı.

Turkish Press ( İllegal ) I ROBOT, ( Bora ÇETİN Collection ) ... Turkish Press ( İllegal ) I ROBOT, ( Bora ÇETİN Collection ) ... Turkish Press ( İllegal ) I ROBOT, ( Bora ÇETİN Collection ) ... Turkish Press ( İllegal ) I ROBOT, ( Bora ÇETİN Collection )
Türk Baskı ( Korsan ) I ROBOT ( Bora ÇETİN Kolleksiyonu )
Tabii'ki orjinal albümlerin Türkiye'de basılması çok güzel birşeydi. Yıllarca yerli baskıları alarak müzik dinledik. Ancak, ilk kez bir albüm kapağının "Bu Kadar" değiştirilerek basıldığına şahit oluyorduk ! Yerli bakı I ROBOT'un ön yüzünde tanıdık bir illustrasyon foto, arka yüzünde ise, deforme edilmiş bir "The Turn Of..." kapak resmi vardı !
Neyse'ki plağın içeriği ve müziksel sıralaması orjinali ile aynıydı. ( Onu değiştirememişler )
Tabii, üreten arkadaşların neden böyle yaptıklarını sorup anlama şansı yoktu. Ancak, orjinal I ROBOT kapağını fazla karmaşık ve anlaşılmaz bulmuş olacaklar'ki, bu foto'yu koymuşlardı !
Bu illustrasyon foto'nun neden tanıdık geldiğini hemen buldum tabii. Arkadaşım Oktay SAKTIMUR ile bir "Roger Dean" hayranıydık. Oktay, Haşet kitabevinden büyük paralar vererek, içinde Roger Dean'ın da yapıtlarının olduğu, "A Paper Tiger Book" kataloğunu almıştı. Birçok ünlü Illustrasyon sanatçısının eserlerine yer verilen bu katalogda ilgimi çeken eserlerden biri'de; Peter Goodfellow adlı sanatçının "The Illustrated Man" adlı çalışmasıydı. İşte, Türk I ROBOT'un kapağındaki resim'de buydu. Plağı basanların zevklerine hayran olmamak mümkün değildi tabiii ...........
I ROBOT' Türkiye'de 1983 yılında çıktığı için bunu grubun son albümü sananlar oldu. O zamanki HEY dergisinde, "APP Son Albümü I Robot" diye bir yazı çıkınca ben de dayanamayıp, aşağıdaki eleştiri yazımı HEY'e göndermek zorunda kaldım. !
Bora ÇETİNs Turkish Press I ROBOT Cover Article in 1983 Hey Magazine ... Bora ÇETİNs Turkish Press I ROBOT Cover Article in 1983 Hey Magazine
Bora ÇETİN'in Türk Baskı ( Korsan ) I ROBOT Plağının kapağı ile ilgili,
20 Haziran 1983 tarihli HEY Dergisindeki eleştiri yazısı. ( Bora ÇETİN Kolleksiyonu )

ALAN PARSONS'la 3 Mayıs 2006 buluşmamızda, ilginç bulacağını düşünerek bu plağı'da götürdüm. Diğer plakları imzalattıktan sonra, bu albümü çıkardım. O anda, yüzündeki şaşkınlık ifadesi görülmeye değerdi ! Ne bu ? dedi.... ön yüze baktıktan sonra arka yüzü çevirince daha da şaşırdı ! ....... "Turn Of A...." desen değil, papazın kafası "Robot" olmuş ! .... ucube-kabus karışımı birşey ..... Bu plağın 1983'de basıldığını ve diğer yukarıdaki öyküleri dilim döndüğünce anlattım. Daha önce böyle birşey görmedim ! dedi ..... güldü .... hep birlikte güldük........... !
Şu Anda Yapım Aşamasında , Now Under Construction .... Sürecek !

 

1998 Istanbul ;
Alan Parsons Project'i, ben'de birçok Türk hayranı gibi ilk kez 1998 yılında izleme fırsatı buldum.
23 ve 24 Ocak 1998 tarihlerinde iki konser vermek üzere geliyorlardı. 22 yıl sonra ilk kez buluşacaktık. Biletler satışa çıkar cıkmaz alındı. Konsere ailece gidileceği için, fazla da masraf olmaması için tek konserle yetinecektim. Her zaman olduğu gibi, ilk gece'yi değil, ikinci geceyi seçtim. 24 Ocak, gelip çatmıştı.
Alan Parsons Project Ticket, Istanbul 1998 ... Alan Parsons Project Ticket, Istanbul 1998
Alan Parsons Project Bileti, Istanbul 1998
Tabii unutulmaz bir gündü, heyecan doruktaydı.
Bizim evde toplanmış, APP dinlemiş ve Bostancı Gösteri Merkezine gitmiştik. ( O çadır tiyatrosunu hiç sevmem ). Konseri, sonradan iyi dostum olan Eyüp Iblag ( MAJOR ) düzenlemişti. Bu muhteşem konsere, sevgili oğlum Can ÇETİN'i de götürmüştük ( O zamanlar 15 yaşındaydı ).
Alan Parsons Project Flyer, Istanbul 1998
Alan Parsons Project Flayer, Istanbul 1998
İkinci gün olmasına rağmen, salon gerçekten çok kalabalıktı. Yerimiz, Tribün'ün en üst bölümündendi. Konserin bir bölümünü Sony Handycam kameram ile kaydetme şansını'da bulmuştum.
Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998

Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998 . Alan Parsons Project Live in Istanbul 1998
Alan Parsons Project Istanbul Konseri, 24 Ocak ( January ) 1998
( 2. Kopya video görüntülerinden fotoğraflandı )

2005 yılı Konserleri sırasında, organizatör kuruluşun ricası üzerine, BASIN'a 1998 görüntülerini iletmek amacı ile ilk kez bir VCD kopyası yapmak istedim. O yıllarda, Hi8 kasede kaydetmiş, sonra'da izlemek için BETA kasede aktarmıştım. Daha sonra Handycam'bozuldu ve BETA kaset ile idare ettim. İşte bu VCD yi hazırlamak üzere, BETA'yı çalıştırınca bir süre sonra O'da bozuldu ! Elimde, aktarabildiğim 20 dk.lık bir bölüm oldu ve onu VCD ye aktarabildim.
( 2006 konseri için Alan'la buluşmamızda, bu kayıdın onda olmayacağını düşünerek, kayıtları DVD'ye bastım ve kendisine armağan ettim ! Tabii'ki çok memnun oldu ! )
Alan Parsons Project News in Cumhuriyet Newspaper, Istanbul 1998 ... Alan Parsons Project News in Cumhuriyet Newspaper, Istanbul 1998
Alan Parsons Project Cumhuriyet Gazetesi Haberi, Istanbul 1998
1998'de o çadır tiyatrosunda, sigara dumanları arasında izlediğimiz o muhteşem konseri hiç unutmam. İzlediklerim arasında çok etkilendiğim, sayılı konserlerden biridir.
Bora CETIN / 04 Mayıs (May)2006, 11:24 / Caddebostan

 

2000 Istanbul ;
1998 yılından sonra, The Alan Parsons Project grubunun 2000 yılında birkez daha geleceği haberini aldım. Ama 2000 yılı'nın başka bir önemi vardı. 1991'den tam 9 yıl sonra sevgili grubum "Jethro Tull", tekrar Istanbul'a geliyordu ve bu kez organizasyonun içinde yer alıyor, en ince ayrıntıyla dahi uğraşıyordum.
Alan Parsons Project News in Cumhuriyet Newspaper, Istanbul 2000 ... Alan Parsons Project News in Cumhuriyet Newspaper, Istanbul 2000
Alan Parsons Project Cumhuriyet Gazetesi Haberi, Istanbul 2000
Jethro Tull konseri 13 Mayıs'da, APP konseri 3 Haziran'da olacaktı. Bu nedenle, ayrıca o sıralar işlerimin yoğunluğu nedeni ile bu güzel konsere gidemedim !
( 2006 buluşmamızda ALAN, "2000" konserini izlemişmiydin deyince bu olayı dilim döndüğünce anlattım, ama azıcık da mahcup olduğumu itiraf etmeliyim )

 

2005 ? ;
Yukarıda'da belirttiğim gibi, 2000 yılından sonra, The Alan Parsons Project grubunu üçüncü kez Istanbul'da ağırlayacaktık. Organizasyonu yapan RTN Promotions'u da tanıyordum.
Bu kez iki konser düşünülmüştü. 28 Nisan Ankara ve 29 Nisan Istanbul. Bu güzel konserlerin ve Alan Parsons'un heyecanı ile TRT Radyo3'deki Rock Efsaneleri programımın 24 Nisan tarihini "The Alan Parsons Project"e ayırmıştım.
TRT'de yaptığım ilk APP programı olacağı için çok özendim. Yaşamımdaki ilk APP parçalarından başlayıp, beni en çok etkileyenleri seçmeye özen gösterdim. Tabii, 45 dakika'lık süreye sığdığı kadarıyla!
İşte, 24 Nisan 2005 programımımda çaldıklarım;
1 - A DREAM WITHIN A DREAM
2 - I ROBOT
3 - IN THE LAP OF THE GODS
4 - LUCIFER
5 - TIME
6 - SIRIUS / EYE IN THE SKY
7 - WHERES THE WALRUS
8 - CLOUDBREAK
9 - TIME MACHINE
Bant, yayına gitmeden kısa bir süre önce gelen haberle dondum kaldım ! Konserler iptal olmuştu. Programda konser tarihlerini anons ettiğim için, o hali ile yayınlanamazdı. Bu nedenle, bu bantı tekrar yeni baştan kaydetmek zorunda kalmıştım.
Aynı yıl'ın yaz aylarında APP'in Türkiye'ye geleceği duyuruldu. Bu kez İzmir'e ÇEŞME festivali'ne geliyorlardı. 25 Haziran'da Alaçatı Beach Club'de yapılan "The Surf N Sound Festival"inde çaldılar. Ben yine gidemedim, çünkü Istanbul'da sevgili grubum KRAFTWERK'le buluşmaya hazırlanıyordum. ( Konsere gidenlerden aldığım bilgiler, hiç de olumlu değildi. Bunun nedeni, çok rüzgarlı ortamda sesin sürekli dağılması olmalıydı !)

 

2006 Istanbul ;
Haberi, tanıdığım organizatör dostlarımdan aldım. Daha önce Jerry Lee Lewis konserini gerçekleştiren 3 genç organizatör arkadaşımız APP'ı getirmek üzere kolları sıvamışlardı.
Ben'de hazırlıklarımı yapıp, konser keşinleşince özel bir APP Radyo programı hazırladım. 2005'deki gibi programı 2.kez yeniden yapmamak için bu kez sonuna kadar, (kesinleşinceye kadar) bekledim ve daha önce çalmadığım ama çok sevdiğim parçalarla programı yaptım.
İşte 30 Nisan 2006 programımımda çaldıklarım;
1 - PAVANE
2 – THE VOICE
3 - HYPER GAMMA SPACES
4 - DAMNED IF I DO
5 - MAY BE A PRICE TO PAY
6 - MAMMAGAMMA
7 - PIPELINE
8 - PASEO DE GRACIA
9 - RETURN TO TUNGUSKA
A Valid Path Sticker, 3 May 2006 Istanbul

Artık, buluşmaya çok az süre kalmıştı. Biletler alındı bir kenara kondu. Konser donanımları bir kez daha gözden geçirildi. İmzalatılacak plak kapakları ve CD kapakları seçildi, hazırlandı. Armağanlar bir kez daha gözden geçirildi ve ÇANTA hazırlığı başladı.
Alan Parsons Live Project  Ticket, 3 May 2006 Istanbul ... Alan Parsons Live Project  Dvt, 3 May 2006 Istanbul
A.P.L.P. Biletler, 3 Mayıs 2006 Istanbul
Organizatör dostlarımın da yardımı ile, Alan Parsons'la buluşmaya hazırdım. Grup daha önce gelmiş ve otele yerleşmişti. Alan ve eşi ise, 1 Mayıs akşamı Istanbul'a geldiler.
Alan Parsons Project grubu, sürekli değişen müzisyenlerden oluşur. Özellikle konserler için, Avrupa'da başka, Amerika'da başka müzisyenlerle çalışır ( daha ekonomik oluyordu herhalde ? ) Ancak, bu kez bir değişiklik yapmış ve grubu oturtmuş. Tümü Amerikalı ve yeni grubun adı; "Alan Parsons Live Project" ( A.P.L.P. )olmuştu. İşte grup elemanları ( Fotoğraftaki sıraya göre, soldan-sağa );
Alan Parsons Live Project & Bora Cetin, 3 May 2006 Istanbul
Alan Parsons Live Project & Bora Cetin, 3 May 2006 Istanbul
P.J. OLSSON: Vocals
GODFREY TOWNSEND: Guitar
STEVE MURPHY: Drums
MANNY FOCARAZZO: Keyboards
JOHN MONTAGNA: Bass

Elemanların çoğu Amerika'dan geliyordu. Istanbul konserinden sonra, 2 İsviçre konseri yapıp ( Jethro Tull'la birlikte ! ) tekrar Amerika'ya döneceklerdi.
Temmuz ayında ise, geniş bir Avrupa turneleri vardı.
Konserden bir gün önce ALAN ile buluşacaktık ama tüm gününü Istanbul'u gezmeye ayrınca, bunu gerçekleştiremedik. O akşam ise NTV'de sevgili Banu Güven'in sunduğu "24+ saat" programında canlı yayına çıktı.
Alan Parsons at Live Broadcast on NTV, 2 Mayıs 2006 Istanbul . Alan Parsons at Live Broadcast on NTV, 2 Mayıs 2006 Istanbul . Alan Parsons at Live Broadcast on NTV, 2 Mayıs 2006 Istanbul . Alan Parsons at Live Broadcast on NTV, 2 Mayıs 2006 Istanbul . Alan Parsons at Live Broadcast on NTV, 2 Mayıs 2006 Istanbul . Alan Parsons at Live Broadcast on NTV, 2 Mayıs 2006 Istanbul
Alan Parsons NTV canlı yayınında Banu Güven'in sorularını yanıtlıyor, 2 Mayıs 2006 Istanbul
3 Mayıs 2006 Çarşamba günü, grupla otelde olan birlikteliğimiz sırasında grubu ve ALAN'ı yakından tanıyan bir kişi dikkatimi çekti. Sonradan dost olduğumuz sevgili Turhan ( Günay ), ALAN ile yakın dost olduğunu anlattı. Gerek Avrupa gerekse Amerika'da defalarca grup ve Alan ile birlikte olmuşlar. Otele gelen her grup elemanına cebinden çıkardığı ve 1 gün önce yaptırdığı "Eye Logo"lu gümüş kolye'den armağan ediyordu. Önceki gece, NTV'de Banu Güven'in 24+ canlı yayınına katılan ALAN'ın boynundaki seramik kolyeyi de Turhan yaptırmış.
Biz otelde bunları konuşurken, ALAN'ın gelmesini bekleyen grup, gittikçe sabırsızlanıyordu. Sonunda, saat 17'ye yaklaşırken, Soundcheck için Yeni Melek'e gitmelerine karar verildi. Grup gittikten sonra biz, ALAN ve tur menejerliğini üstlenen eşi'ni beklemeye başladık. Aslında, benim ALAN'la buluşmam, dün yani 2 Mayıs'da gerçekleşecekti. Ancak, yine bir Türk ALAN PARSONS dostu, onu hiç yanlız bırakmayıp, sürekli gezdirmiş. Tıpkı Turhan gibi, Şükrü bey'de ( Demirayak) tam bir ALAN dostu. Daha sonraki kısa görüşmemiz sırasında'da buna yakın şahit oldum. Gerek grup, gerekse Alan ve eşi'ile sürekli beraber, her konu ile yakından ilgileniyor ve sorunlarını çözüyordu. Bu, tam'da benim yıllarca JETHRO TULL ve diğerleri için yaptığım-yapmaya çalıştığım, "Güleryüz" konukseverliğinin bir benzeriydi.
Saat 17 civarında ALAN PARSONS ve eşi, Şükrü bey eşliğinde otelden girdiler. Alan'ı sahne dışında bu kadar yakından görünce, şaşırmamak elde değil. Tam bir DEV adam ! Hafif kilo alıp, saçları'da iyice uzatınca mistik bir öyküden çıkan DEV gibi geldi gözüme. Hemen tanıştık tabii, 1977'den beri APP fan'ı olduğumu, 1998'den beri bir türlü buluşamadığımızı anlattım. Otel lobi'sinde hep birlikte oturduk. Diğerleri, konserle ilgili işlerle ilgilenirken, biz ALAN'la sohbet ettik. Radyo programım ; Rock Efsaneleri için kısa bir "Teaser" kaydettik. Tabii, birkaç farklı versiyon ve denemeden sonra.... birlikte çok güldük kayıdı yaparken. Daha sonra, birkaç plağımı imzaladı. İmza'ların "Adıma" olmasına özellikle dikkat etti. ( Bkz: HATIRALAR ) Sonra'da FOTOĞRAF faslına geçtik, güzel birkaç kare fotoğrafımız oldu birlikte !
Masalların "İyi Kalpli Dev"i gibi, ALAN PARSONS'da çok uysal, sakin iyi kalpli ve düşünceli bir insan. Çok yorgun görünmesine, ve 4 saat sonra konsere çıkacak olmasına rağmen, benimle gayet yakından ve içten ilgilendi, hiçbir isteğimi kırmadı sağolsun.
Oteldeki işleri bittikten sonra, hep birlikte Taksim'in yoğun trafiğinde ve arka sokak kabuslarını aşarak "Yeni Melek"e ulaşabildik. Onları kulis'lerine gönderip, biz de salona geçtik. Aletler hazırdı ve grup soundcheck için ısınıyordu.

 

Alan Parsons Live Project
Live in Istanbul, 3 May 2006

Saat 17:30 gibi grubun başlattığı soundcheck ile, APP 2006 Istanbul konser serüveni'de başlamış oldu. Salon'da; sahne önünden arkaya 12 sıra koltuk vardı, sonrası ayaktaki izleyicilere ayrılmıştı. Sahne yanındaki hoparlörlerden oldukça güçlü ses geliyordu, özellikle BAS'lara yüklenildiğinde salon'un "Titrediği"ni farkettim. Sesler pırıl-pırıl'dı tabii, eee ne de olsa Alan Parsons konseri ! ... Kısa bir süre sonra, ALAN'da sahneye geldi....
Alan Parsons Live Project Soundcheck, 3 May 2006 Istanbul
A.P.L.P. Soundcheck, 3 May 2006 Istanbul
Alan'ın kullandığı klavye, hem Synth. hemde tüm parçaların karakteristik seslerini ve altyapılarını veren "SAMPLER"ların kayıtlı olduğu bir aygıttı. ( Yamaha olabilir )
Alan dışında, Meksikalı klavyeci MANNY FOCARAZZO'nun da önü klavye doluydu. Bunlara ek olarak, gitarcı GODFREY TOWNSEND'da gitar çalmadığı zamanlarda, ritm-sampler'ların yüklü olduğu klavyesinin başına geçiyordu. Grup "Damned If I Do"yu birkaç kez tam çaldı. Tabii, çok iyiydi ! Solist P.J. OLSSON, her farklı parça için kendini zorlamadan söylüyordu. İyi bir seçim olmuş. Davulcu STEVE MURPHY, iyi bir davulcu olmasının yanısıra, iyi'de vokal yapıyor. Grubun en sempatik adamı şüphesiz basçı JOHN MONTAGNA. Otelde, yanıma ilk gelen ve elini uzatıp kendini tanıtan o olmuştu !
Soundcheck öncesi otelde gitarcı'nın pedal adaptörü yanmıştı ( biri ona Avrupa'da elektriğin 220 V olduğunu söylemeliydi ! ), konser öncesi'de Klavye'lerde bir sorun oluştu. Ama tümü, yardımsever Türk'ler tarafından çözüldü tabii. Soundcheck, bu aksamalar nedeni ile kapıların açılış saati olan 20:00'ye kadar sürdü sayılır. Tabii, bu arada biz'de bol-bol APP sound'u dinledik.
Arada sırada giriş ve Fuaye'yi de gözlemliyordum. Kapılar açılana kadar tüm hazırlıklar tamamlanmıştı. Her şey yolundaydı, bilet satışları oldukça iyi görünüyordu ( Bkz: Biletix );
Alan Parsons Live Project Biletix Ticket Page, 2 Mayıs 2006 Istanbul
A.P.L.P. Biletix Sayfası, 2 Mayıs 2006 Istanbul
Yanlarında getirdikleri Satılabilir eşyalar için, alt fuaye'de ayrı bir bölüm kuruldu. Çok şık APP Kadın ve Erkek T-şirt'leri 30 YTL'ye satılacaktı. Bunların yanısıra, yeni Konser DVD'si 35 YTL, yeni DVD'li "A Valid Path" 30 YTL, diğer Cd'ler ise 20 YTL civarında satılacaktı. Bunların yanında, Alan Parsons'un Offical Fotoğrafları'da satıştaydı. Ne yazıkki, tüm satışlar nakit yapıldı ve K.Kartı kullanılmadı. ( eğer kullanılsaydı, hiç birşey kalmazdı ! ) Yukarıda örneği görülen "A Valid Path" sticker'ı ise bedava dağıtıldı ( ah, keşke 2 adet'den fazla alsaymışım ! )
Artık, konser saati yaklaşıyordu. Saat 20'de kapılar açıldı ve izleyiciler içeri alındı. Salon kapıları ise 20:30 gibi açıldı. Salon ön koltuklar ve birinci balkon hemen doldu ! Konserin başlama saati olan 21:00'de ise, tüm Yeni Melek dolmuştu !
Eğer, o gece Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında "Türkiye Kupası Finali" oynanmamış olsaydı, herhalde bu salon, ALAN PARSONS konseri için yeterli gelmeyecekti !

Daha önce açıklandığı gibi, ön grup çıkmadı ve ALAN PARSONS LIVE PROJECT saatler 21:10'u gösterdiğinde salon ışıklarının kararmasının ardından sahne aldı ! ...... tabii'ki tanıdık bir melodi ile. "Songs From Tsongas" ! son albüm'ün açılış parçası. Orjinalinde David Gimour'un çaldığı gitarı, grubun gitarcısı; GODFREY TOWNSEND öyle güzel sololarla süsledi'ki, daha ilk parçada ne denli muhteşem bir gitarcı olduğunu izleyiciye gösterdi. İlk parçanın alkışlarından sonra ALAN, Türkçe olarak "Merhaba", "Hoşgeldiniz" anonslarını yaptı ve herzamanki sempatik tavırlarıyla izleyiciyi etkiledi.
Ikinci parça başladığında, özellikle ön sıralarda oturanlara, "öyle kolları kavuşturup oturmak yok, hadi bakalım alkış..." dedi ( Bkz. Konser Fotoları ) Gerçekten'de, set list Türk izleyicilerin çok sevdiği Alan Parsons parçalarından oluşturulmuştu.
Alan Parsons Live Project Setlist, 3 May 2006 Istanbul
A.P.L.P. Şarkı Listesi, 3 Mayıs 2006 Istanbul
Birbuçuk saat sürmesi beklenen konser, iki saate yakın sürdü. Hemen-hemen sevilen tüm APP klasiklerini seslendirdiler. İzleyici ile birlikte onlar'da coştular. Işık ve ses düzeni, olabildiğince gayet güzeldi. Birinci balkon'da telsiz direktifleri ile bir projektörden-diğerine koşturup duran ışıkçı arkadaş takdir topladı ( ama telsiz'inin sesi çok açıktı ! ) Işık'la birlikte SES'de olabildiğince iyiydi. Bazen BAS sesleri "Diyafram"ımızda hissettik ! ( en önde oturanlar ne yaptı acaba ? ) Özellikle, BİS parçası olan " I ROBOT "da; YER GÖK TİTREDİ ..... demek yanlış olmaz !
Konserden gülümseme ile anımsadığım bir diğer konu'da, yine Alan'ın parça arası anonslarından birinde, FB-BJK maçını kastederek, Türkçe = " Maç-ça Git-me-liy-diniz ... Bura-ya Gel-di-niz ..... Si-zi Sevi-yo-rum " demesiydi !
Şu Anda Yapım Aşamasında, Now Under Construction ..... Sürecek ....

 

Concert Photos
Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006
Opening; Performed "Return To Tunguska" !
and others ......

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006

Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006 ... Alan Parsons Live Project Istanbul Live, 3 May 2006
A.P.L.P. Istanbul Live, 3 May 2006

 

Hatıralar ( Memorabilias );
3 Mayıs 2006 Hatıralarından bazıları...
Alan Parsons Live Project Original Backstage Pass, 3 May 2006 Istanbul ... Alan Parsons Live Project Turkish Backstage Pass, 3 May 2006 Istanbul
A.P.L.P. Pas Kartları, 3 Mayıs 2006 Istanbul

Alan Parsons Autographed for Bora CETIN LP's, 3 May 2006 Istanbul ... Alan Parsons Autographed for Bora CETIN LP's, 3 May 2006 Istanbul ... Alan Parsons Autographed for Bora CETIN LP's, 3 May 2006 Istanbul ... Alan Parsons Autographed for Bora CETIN LP's, 3 May 2006 Istanbul
Alan Parsons'un Bora ÇETİN'e imzaladığı Plaklar, 3 Mayıs 2006 Istanbul

Alan Parsons and Bora CETIN , 3 May 2006 Istanbul ... Alan Parsons and Bora CETIN , 3 May 2006 Istanbul ... Alan Parsons Live Project and Bora CETIN , 3 May 2006 Istanbul
Alan Parsons ve Bora ÇETİN Fotoları, 3 Mayıs 2006 Istanbul

 

 

Alan Parsons Live Project
Live in Istanbul, 5 April 2008

Tekrar GELİYORLAR ! ......... En son 2006 yılında unutulmaz bir konser veren Alan Parsons ve grubu "Live Project", 5 Nisan 2008 Cumartesi günü tek bir konser için İstanbul'a geliyor. ....
Alan Parsons Live Project Biletix Ticket Page, 5 April 2008 Istanbul
A.P.L.P. Biletix Sayfası, 5 April 2008 Istanbul
( Ayrıntılı bilgi yakında ! ....... Deatails Coming Soon ! )

 

 

Bazı Linkler ( APP Links );
Offical Alan Parsons Sitesi
APP Fan KlüpThe Avenue Sitesi
APP Fan Herlin Sitesi

 

 

Last Update : 16 Nisan ( April ) 2018, 21:52

APPTR Pages; Designed by Bora ÇETİN , Please " Care of Copyright " © 04.05.06

 

Prior Site

The Alan Parsons Pipeline

Next Site