NİYAZİ ÇETİN
NİYAZİ ÇETİN ( 17.08.1926 - 17.08.1999 )
Anma Sayfası
( Memorial Page )
Bu Sayfa, 17 Ağustos 1999 Yalova Depreminde Yitirdiğim,SEVGİLİ BABACIĞIM ;
( This Page is Dedicated to My DEAR FATHER )
NİYAZİ ÇETİN'e
Adanmıştır.
( Who passed away in 17 August 1999 " On his Birthday " Yalova Earthquake ).

 

 

17 AĞUSTOS 1999
 YIKIK SEMA
Asla ve ASLA ,73'üncü DOĞUMGüNüNDE, çok Sevdiğin SEMA SİTESİ'nin yıkıntısının altında
110 SAAT cansız beklemek zorunda kalacağın Aklıma gelmezdi..............!

 

SEVGİLİ BABACIĞIM ,
NİYAZİ ÇETİN'i
Anne Baba 1996 Yalova
Yalova SEMA Sitesinde Yitirdim !


NİYAZİ ÇETİN
Niyazi çetin
17 Ağustos 1926 - 17 Ağustos 1999

17 Ağustos 1926'da FEKE'de doğdu. Aslen ISPARTA, Uluborlu, "Küçükkabaca" Köyü kökenlidir. Dedesi; Anadolu Ulemalarından HALİL EFENDİ, Babası; Sağlık Memuru SüLEYMAN ÇETİN , Annesi; ZEHRA ÇETİN 'dir.
Beş kardeşin üçüncüsü, Ailenin ikinci büyük abisidir. İlk ve orta öğrenimini Isparta ve çok sevdiği EĞİRDİR'de Tamamlamıştır. Eğirdir, Yaşamının önemli bir Parçasıdır. Yüzmeyi ( Gölü karşıdan-karşıya yüzen ender yüzücülerdendir ), Balıkçılığı, Dağcılığı burada öğrenmiştir. Pazar günleri kurulan "PINAR PAZARI"nı ve babasının ısmarladığı "Koyun Kebabı"nın lezzetini hiç unutamadığını söylerdi.
1944 Yılında İstanbulda yeni kurulan "PTT MESLEK OKULU" nun ilk öğrencisi, ve ilk mezunlarındandır. 15.12.1967'de İst.üniversitesi İktisat Fak. İşletme İdaresi Kursu'nu Bitirmiştir. Kendisini yetiştiren, eğiten, yaşama hazırlayan PTT'ye vefa borcunu ödeyebilmek adına tüm yaşamını PTT'ye adamıştı. Bu nedenle yaşamı boyunca PTT Camiasına çok büyük hizmetleri dokunmuştur. Bandrol ve Posta çekleri fikri ona aittir. Şimdiki Kadıköy PTT binasını ve bundan önce istimlak edilen binayı PTT'ye o kazandırmış, özellikle şimdiki binanın satınalımından, yapımına her aşamasında, kendi yapısıymış gibi yakından ilgilenmişti.

İlk PTT memuriyetine 29.07.1947 - 20.02.1948 arası TOSYA'da başlamış, 01.03.1948 - 20.04.1949 Arası Balıkesir'de Yedeksubay olarak askerliğini yapmış, Sırası ile ; 30.05.1949 - 12.05.1954 İstanbul Telgraf Müdürlüğünde, 12.05.1954 - 14.05.1955 İstinye Merkez Müdürü , 14.05.1955 - 27.05.1956 Kumkapı Merkez Müdürü , 31.07.1956 - 14.12.1957 Afyon Merkez Müdürü Görevlerinde bulunduktan sonra , Afyon dan KADIKöY PTT Merkez MüDüRLüĞü 'ne Getirilmiş ve 28.12.1957 Tarihinden ;Nice iktidarlar değişmesine rağmen "35 Yıl" Aynı görevde kalarak kırılması güç bir rekora imza atarak, 17.08.1992 tarihinde Yaş Haddinden Emekli olmuştur. ( NİYAZİ ÇETİN, "En Uzun Süre Aynı Görevde Kalan" TÜRKİYE'deki İLK Bürokrat'tır ....! )

Bir Cumhuriyet çocuğu olarak, Aydın,Kemalist ve İlerici idi, ATATüRK'e ve Devrimlerinin hepsine sahip çıktı. Yaşamı boyunca Sigara Kullanmadı, Alkolle arası hiç iyi değildi, ancak ağıztadına düşkündü. ET'i çok severdi, Zeytinyağlı dolmaya ( özellikle Lahana dolmasına ) bayılırdı, ancak haşlanmış yumurta ve yanında taze soğan'da onu çok mutlu ederdi. Kahvaltı'yı çok severdi, kahvaltı hazırlamak o'nun işi idi ( Yumurta ya bayılırdı ... ), Sportmendi; ortaokul ve lise yıllarında futbol oynamış, PTT Meslek okulunda ise okul takımında oynamış ve 60'lı yılların efsanevi takımı " PTT "nin kurulmasına öncülük etmiştir. Ayrıca yaşamının son yıllarına kadar sürdürdüğü "Kayak" sporunu'da çok severdi. Yıllarını verdiği bu sporda; Türkiye Kayak altıncılığı ile hep gurur duyardı.

Dragos Niyazi çetin Villası En büyük zevki; Yıllarca Emek verdiği Ağaçlandırıp Yeşillendirdiği "DRAGOS" ta bahçesi ile uğraşmaktı. Dragos 2002 Panorama ( Yolu Istanbul/Kadıköy Sahilyolu'na Düşenler, Maltepe-Cevizli arasındaki Dragos Burnu'nun Tam ucunda PTT Kampının yanında,Uzun Kavak ağaçları ve SalkımSöğütlerle çevrili bir bahçe Göreceklerdir.... 2011'de Kavakları teker teker kestiler... Bahçe kalmadı ... Salkım Söğütlerin bir bölümü duruyor.. ! )
( DRAGOS için, Ocak 2002'de yaptığım yeni sayfaya göz atabilirsiniz ! )

 

 

Dede, Torun, Babaanne Yalova'da mutlu Günlerde

1974 Yılından beri Her yaz ,Mayıstan-Eylüle kadar çok sevdiği Eşi MüEYYET ÇETİN ve Torunu CAN ÇETİN ile "Yalova SEMA SİTESİ"nde Tatilini geçirir ve özellikle Balıkçılıktaki Ustalığı ile " REİS " ünvanı ile anılır ve herkes tarafından sevilirdi.
 NİYAZİ Reis

 

1954 Yılından beri ;Kurucusu olduğu,Türkiyenin en eski Meslek yayınlarından olan "POS-TEL" Dergisinde Yazıları yayınlanmış ve PTT Eğitim merkezinde öğretmenlik yaparak şu anda Türkiyenin her tarafında hizmet vermekte olan Yüzlerce, belki Binlerce PTT'li yetiştirmiştir. Yine Kurucusu ve "1 No"lu üyesi olduğu ve Genel sekreterliğini sürdürdüğü "PTT MOBYD" (PTT Meslek Okulunu Bitirenler Yardımlaşma Derneği)ile birçok Faaliyetlere imza atmıştır.
Hayatta kalan Dernek üyesi arkadaşları ve eşleri ile Her yıl belli bir dönemde buluşup PTT kamplarından birinde 10 gün tatil yapıp Anılarını Tazelemek ve Tavla partileri düzenlemek'te en çok Sevdiği ve beklediği organizasyonlardan idi.
( PTT MOBYD’den arkadaşları , O’nun anısına POS-TEL in son sayısını kendisine ayırmışlar ve anılarını yazmışlar, Okumak için lütfen Aşağıdaki “ERDEK” Fotoğrafını tıklayınız.)
YALOVA 1975
43 Yıllık esi ,tek oğlu ,Torunu ve gelininden oluşan 5 kişilik Ailesi ile birlikte olmak en büyük mutluluğu idi..................
Herhalde; çok sevdiği Yalova SEMA SİTESİNDE, 17 Ağustos 1999 sabahı, 73'üncü Doğumgününde Yatağında Uyurken,( Üç saat sonra ABDULLAH bey ile çıkacağı balık seferinin hazırlık rüyalarını görürken ) Yaşamının Lanet Olası bir Depremle son bulacağını ve Deprem Mühendisi Oğlunun 110 saat ona ulaşmak için çabalayacağını ,Yaşamı boyunca hiç aklından geçirmemişti........
(Aklıma Geldikçe Yazacağım......................B.Ç. )

BANA ÖĞRETTİKLERİNDEN BAZILARI;
( Doğal olarak, Her babanın oğluna verebildikleri ve daha fazlası... )
-Düzenli, tertipli olmak
-Temiz olmak, temiz giyinmek
-Uygar olmak, başkalarına rahatsızlık vermemek
-Aynı anda iki işi birden yapmamak
-Okunaklı ve güzel yazı yazmak, Türkçeyi düzgün kullanmak
-Tutumlu olmak, Yerli malı kullanmak
-Tek ayak üzerinde ayakkabı bağlamak
-Ağız yerine Burundan nefes almak
-Stil Yüzme
-Dişimle Fındık vs. kırmamak
-Esnerken Ağız kapatmak ve benzeri tüm görgü kuralları
-Devlete ve yasalara saygı, güven ve tam bağlılık
-( Tabiiki daha birçok şey..., Hatırladıkça Yazacağım..................B.Ç. 2/Kasım/99 )

TORUNUNA YAZDIĞI 2000 YILI MEKTUBU
Hiç, bir yakınınızı yitirdikten sonra ondan bir mektup aldınızmı ?
Babacığım bize bu sürprizi yaptı.
O'nu yitirdikten bir yıl sonra, Ondan bir mektup gelmesi kadar ilginç,şaşırtıcı, duygusal ( bir türlü doğru sözcüğü bulamıyorum ...) bir şey olabilirmi ?
Postacının kapıyı çalması ve Niyazi ÇETİN'den mektup getirmesi müthişti...
çok düşünceli ve zarif bir insandı, 1986 yılında düşünülen "2000 Yılına Mektup" olayının ilk uygulayıcılarından biri (imiş).
( Acaba yazarken, mektup geldiğinde aramızda olamayabileceğini hiç aklından geçirmişmiydi ....? )
2000 Yılına Mektup
1986 yılındaki duygularını 2000 yılında nasıl'da aktarabilmiş.
Torununa yazdığı mektubun altına sanki birlikte kaleme almışlar gibi, eşinin'de adını ve imzasını atmış.
Bizi çok ama çok duygulandırdın babacığım ...

Zarfı Tıklayınız......

Bora, Babasını Anlatıyor ( Video ) ;
17 Ağustos'un 10. yılı nedeni ile TRT TV, özel bir CANLI YAYIN gerçekleştirmek için hazırlıklar yaparken Ağustos başında bana ulaştılar.
Depremde yaşamını yitirenlerin geriye kalanları ile ilgili kısa bölümler hazırlıyorlarmış. Yalçın'ın Anne ve Babasına ulaşmak için telefonlarını istediler, verdim.
Bu arada benim de BABACIĞIMI kaybettiğimi öğrenince daha da ilgilendiler. Hem Yalçın hemde BABAM ve SEMA Sitesi ile ilgili görüntü istediler.
Önce, fotoğraflardan bir seçki hazırladım. Sonra da eski kamera görüntülerinden kısa bölümleri montajlayıp verdim.
Benimle yaptıkları söyleşi 20 dk. yı geçmişti. Ben burada, 17 - 21 Ağustos arasında yaşadıklarımızı, yaşadığımız aksaklıkları ve bunlardan çıkarılması gereken derslerin üzerinde durdum ve bir DEPREM MÜHENDİSİ olarak, Depreme karşı alınabilecek en önemli tedbirin YAPILARIMIZIN GÜÇLENDİRİLMESİ olduğunu vurguladım.
TRT TV1 de yayınlanan bu özel canlı yayın programı; 17 ağustos 2009 Pazartesi akşamı 01:00 de başlayıp, 03:30'a kadar sürmüş.
Biz, o sırada SEMA SİTEMİZ deki anma toplantımızda olduğumuz için izleyemedik.
Aşağıdaki link sizi, benim TRT TV1 de yayınlanan söyleşime götürecek.
17 Ağustos 2009 tarihinde TRT 1'de yayınlanan program'da Bora ÇETİN'in Niyazi ÇETİN ve deprem ile ilgili düşünceleri
Yaklaşık 2,5 dakikalık bir bölümünü kurgulamışlar....
Anlatmak istediklerimin hiçbiri, vermek istediğim mesajların hiçbiri aktarılmamış.....
Halkımız, yalnızca GÖZYAŞI ister mantığı olsa gerek...!

Arkadaşları O'nu Unutmadılar ;
17 Ağustos 2000 ,Mezarı Başındaydılar

Niyazi Çetin, Kurucularından ve yazarlarından olduğu Pos-Tel Dergisinin Kapağında.  Eylül 1999
Kurucusu Olduğu PTT MOBYD'nin 50. Yılı ve Pos-Tel'in 500. Sayısında ;
Kurucusu ve " 1 " no'lu üyesi ; Sevgili Babacığım'ın Yarım kalmış yazısına yer vermişler..............
Derneği Nasıl ve Neden Kurduğunu Anlatıyor
Fotoğrafı Tıklayınız...

Anısı İçin Yazılanlar , Aşağıdaki Fotoğrafı Tıklayın
Son KONUŞMASI;
NİYAZİ ÇETİN Memory...
ERDEK PTT Kampı PTT MOBYD Toplantısı
Haziran 1999

İLAN

İLAN

RAHAT UYU BABACIĞIM
BABACIĞIM ARTIK BURADA
Küçükyalı Mezarlığı, 24. Sokak ....

NİYAZİ ÇETİN Fotoğraf Albümü;
NİYAZİ ÇETİN Fotoğrafları için Tıklayın
Tıklayınız

DEPREM !
Sema Sitesi
 SEMA SİTESİ Deprem Sayfası
www.semasitesi.org

 

 Bora Çetin'e E-posta göndermek için Tıklayınız
This Page is Created By ; BORA ÇETİN, in 30 August 1999

Last Update; 17 Ağustos ( August ) 2017, 20:08

 

Copyright © 1999 - 2017, Bora CETIN
www.niyazicetin.org
Bu sayfalardaki fotoğrafların tümü Bora Çetin'e aittir "İzinsiz" ! kullanılmaması rica olunur. Teşekkürler.
Please Don't Use Without Permission ! Thanks.