www.rockefsaneleri.com

ROCK EFSANELERİ
BC ve Radyo
( BC & Radio Days Memories )

 

RADYO Tutkusunun Başlangıcı ;
Her şey, RADYO dinleyerek başladı........
Biz, RADYO çocuklarıydık ......

 Bora CETİN, 1966 da Altıyoldaki evde, 9. yaşgünü kutlanıyor. Berjer koltuk, GASTOR Radyo ve .......
17 Mayıs 1966, 9.yaşgünüm. Vişne Sokaktaki ev, .. Berjer Koltuk, .. GASTOR Radyomuz .....

Kulaklarım duymaya başladığında, 2 önemli elektronik aygıt'tan gelen ses beni etkilerdi. Biri TELEFON, diğeri ise RADYO.
Kendimi bildim bileli bu iki aygıtla hep içiçe oldum.
RADYO, ailemiz için çok önemli idi. Evde biri olduğunda mutlaka Radyo açık olurdu ve sesi gelirdi.
Radyomuzun markası " GASTOR " du,  Gastor
Kocaman, Lambalı, çok güzel sesi olan Norveç malı bir radyo idi ve sevgili Babacığımın, evlenirken getirdiği en önemli çeyizi sayılırdı. Babam, Radyomuza gözü gibi bakardı. Vernikli yüzeyinin çizilmemesine özen gösterir, herzaman yedek "Lamba" bulundururdu. ( Bu yedek lambaları ve tabiiki GASTOR'u hala saklıyorum ! ).

Zorunlu Açıklama = 1960'ların sonlarında, "Altın Yaldız" yağlıboya çıktı ve moda oldu. Herşeyi "Altın Yaldız" boyamaya başladık. Bir gün fırça elimdeyken, GASTOR'u da benzettim ! Fotoda gördüğünüz "Altın Yaldız" renkler, orjinal Kahverengi idi ! ( Yukarıdaki ilk S/B foto'da görülüyor. )

 30 Eylül 2003, ... Berjer Koltuk, .. GASTOR Radyomuz ve ben
30 Eylül 2003, ... Berjer Koltuk, .. GASTOR Radyomuz ve ben ......

Zaman-zaman, yanan lambaları Babam'la birlikte değiştirirdik. İçinden onca ses cıkan aygıtın içini çok merak eder, bunca ses nasıl oluyorda bu ŞEY'den çıkıyor diye merak ederdim. ( yıllar sonra elektroniğe ilgim böyle başladı.... )
Bu arada, çok ilginç bir konuyu'da mutlaka aktarmalıyım ! Gastor'un arama düğmesini çevirirken, yayın olmayan boş istasyonların geçişlerinde beni çok etkileyen bazı sesleri keşfettim. Bu sesler benim çok, ama çok hoşuma giderdi. Özellikle, bu farklı sesleri duyabilmek için radyonun "Kısa Dalga" ayarları ile, dakikalarca oynadığım çok olurdu. Çocukken, Gastor'dan istasyon ararken elde ettiğim ve çok hoşuma giden bu "Elektronik Radyo Dalgaları" seslerinin, Bob MOOG tarafından keşfedilen " Moog Synthesizer " sesleri ile aynı olduğunu yıllar sonra ( 60'ların sonunda ) farkettim ve "Synthesizer Müziği"nin vazgeçilmez dinleyicilerinden biri oldum. 70'lerde başlayan ve bugünlere kadar getirdiğim önemli bir "Elektronik Müzik" arşivi oluşturdum. ( Bkz. ARSIV / Elektronik Muzik )

O zamanlar, ( 1960'lar ) Radyo çağı idi bana göre. Radyo dinlemek için en önemli neden "Haberler" idi. Bizim evde haberler sürekli dinlenir, haberler dinlenirken ÇIT ! çıkarılmazdı.
O yılların baş haberleri "Kıbrıs" ile ilgili olanlardı. Sürekli bir savaş olasılığı beklentisi ile haber dinlendiğini sanıyorum. En canalıcı haberler, 19:00'daki "Ana Haber Bülteni" idi. Ben bu Bülten sözcüğünü anlamaz, ona "Vektel" derdim. Spiker; "Ana Haber Vektel'ini Sunuyoruz" der gibi gelirdi.
Dediğim gibi, evde insan olduğunda, Radyo sürekli açık olurdu. Özellikle Aneannem Şefika hanım; Klasik Türk Musikisi dinler ve her akşam saat 18:00'de ( yoksa, 17:00'de mi ? ) başlayan "FASIL" programını kaçırmazdı.
Benim için ise en önemli gün "Perşembe" idi, çünkü o gün saat 20:00'de " RADYO TİYATROSU " başlardı. Büyük-küçük herkes, radyonun başına toplanır, ( meyveler, kestaneler, kuruyemişler önceden hazırlanır ) Radyo Tiyatrosunda başlayan "Piyes"i dinlerdik.
Kültür programları'da çoğunlukta idi. Merak ettiklerimiz, aklımıza hiç gelmeyenler, keşiflerin öykülerini hep radyodan öğrenirdik. Bu programların içinde beni en çok etkileyen; "Emniyet Sandığı, Radyo-Kültür Yayınları" adlı programdı, hiç kaçırmamaya çalışırdım.
Yine o yıllarda, sabahları saat 10:00'da "Arkası Yarın" lar kaçmazdı. Biz çocuklar için "Okul Radyosu" saat 17:00'de idi galiba. Akşam üzeri Reklam kuşağını dinlemek çok eğlenceli olurdu, genelde o saate soframızın başında olur, bir yandan yemek yerken bir yandan "Uğurlugil Ailesi"ni dinlerdik. Orhan Boran ve "İpana Diş Macunu" yarışma programı çok heyecanlı geçerdi, yarışmacı sorunun yanıtını bilemezse, ben Radyomuz'un hoparlöründen doğru yanıtı bağırır, yarışmacı duysun'da doğrusunu söylesin isterdim. Bunun için çok çaba sarfeder, radyo başında yırtınır dururdum ve neden biz onları duyduğumuz halde, onların bizi duyamadıklarını merak ederdim..... Orhan Boran'ı çok severdim. Özellikle "Orhan Boran ve Yuki" yi kaçırmazdım !

Ailece Radyo dinlemenin en keyifli olduğu gün, Perşembe gününden sonra PAZAR günü idi. Sabahtan başlayan "Eğlence" programı kaçırılmaz, ünlü müzisyenlerin yorumladığı şarkılar dinlenir, skeç'ler kaçmaz, "Celal Şahin" ve "Balarıları" nın parodilerinde yerlere yatılırdı.
Öğleden itibaren, maç naklen yayınları başlar, Halit Kıvanç'ın sesi ile dinlenen Istanbuldaki Fenerbahçe maçı bir ara kesilir, Orhan Ayhan'ın anlattığı Galatasaray maçına bağlanılırdı.

"Gastor" başına toplanarak Radyo dinleme alışkanlığımız, "Transisitör"lü radyolar çıkınca değişti tabii. Gastor'un pabucu dama atılmasa'da, isteyen başka bir kanalda , başka birşey dinleyebiliyordu.

 Bora CETİN, Transistörlü Radyo  .......
İk ,Transistörlü "CEP Radyomuz"
.... Ağva'da Pansiyon odası ( 1967 - 68 olabilir ) ....

En önemlisi, radyomuzu artık yanımızda taşıyabiliyor, gittiğimiz yerlere götürebiliyorduk.
Radyo; o yılların yaşam biçimi ve en önemli eğlence - kültür aracı idi.......

 

Müzik dinlemek ve RADYO ;
Gastor'un "Orta Dalga"da, TRT Ankara Radyosu'na ayarlı yerini , bizimkiler yokken kurcalar ve Dünya'nın başka kanallarını, BBC'yi , Moskova Radyosunu, Romen ve Bulgar Radyolarını ve tabiiki müziklerini dinlerdim. Yabancı müzikle, Twist, Rock'n Roll ile böyle tanıştım denebilir. ( Bu müzik düşkünlüğüm, daha sonraları Dayım "Burhanettin"ın pikabinda dinlediğim, Twist, Elvis, Beatles, Dalida, Trini Lopez, Enrico Macias ve ismini anımsayamadığım birçok sanatçının plaklarını, defalarca dinleyerek gelişti. ).
TRT'de ise 60'ların sonlarına doğru ; yerli pop'un yanısıra "Anadolu Rock" dönemi başlamıştı. Barış Manço'nun "Dağlar Dağlar"ı ve "Kol Düğmeleri"ni ilk kez Gastor'da dinlediğimi anımsıyorum. O yılların popüler grupları; Selçuk Alagöz Orkestrası, Mavi Işıklar, Beyaz Kelebekler gibi gruplar, gerek eğlence programlarında, gerekse solo programlarında hep Radyoda karşımız çıkarlar, kendi parçalarının yanısıra, yabancı grup ve şarkıcıların o yıllarda ünlenmiş parçalarını'da söylerlerdi.
Gastor'un karşısına geçip zevkle dinlediğim yabancı parçalar içinde "Mary Hopkins'in ; Those Were The Days"i, "Tom jones'in Delilah"ı ve "Shadows'un unutulmaz parçaları FBI ve Apache"ı nı en başta sayabilirim.

70'ler ile birlikte, TRT'de de gelişmeler oldu ve yayın kanalları arttırıldı, frekanslar güçlendirildi. Eskiden haberler'i dinlediğimiz "Gastor"dan artık beğendiğim müzikleri dinleyebildiğim bir "Müzik Dolabı" gibi yararlanmaya başlamıştım. O yıllarda Istanbul radyosunun yanında, yayını daha zayıf alınan ancak, müzik ağırlıklı yayınlarında yurtdışı radyolarını aratmayan kalitede müzik çalan bir radyomuz daha olmuştu. "TRT İzmir Radyosu" ! ( Jethro Tull ile ilk kez buradan, Gastor sayesinde tanıştım ..... ! )
Sevdiğim müzikleri artık radyodan dinleyebiliyor, yeni müzik türlerini, yeni grup ve müzikçileri keşfedebiliyordum.
Henüz bir Pikabım olmadığı için, müzik dinleyebildiğim tek kaynak "Radyo" idi. Sanıyorum o yıllarda benim durumumda olan birçok müziksever vardı.
Ancak, 60'ların sonunda elektronik aygıtlarımızdan Radyo'nun yanına "Ses Kaydedici" ilk makaralı Teyb'imiz "Palanduz" katıldı. Palanduz'un kocaman mikrofonunu Gastor'un hoparlörünün önune yaklaştırır, beğendiğim parçaları - başlarını kaçırarak ! - kaydederdim.
1973 yılında, ilk Stereo'm "Dual HS 39" uma , ilk bağladığım cihaz, aynı yıl eniştemin Almanya'dan getirdiği "Salon tipi Transistörlü" müz "ITT Schaub-Lorenz" radyomuz oldu. Bu radyo 4 kanallı idi, yani Orta , Uzun ve Kısa dalgaların dışında birde "FM" denen bandı dinleme olanağı vardı.
Bu radyo'ya hemen el koydum tabii. Radyo "Mono" olmasına rağmen, Dual'e bağlayınca ses; o yıllara göre yarı Hi-Fi gibi, gümbür-gümbür geliyordu. Sanıyorum, emektar "Gastor"un pabucu o zaman dama atılmış oldu ! ..............

 Bora CETİN,  ITT Schaub-Lorenz
"ITT Schaub-Lorenz" radyo ve "Dual HS 39" .....

1975 yılında bu ikiliye, ilk Deck cihazım "Pioneer CTF-2121" katıldı. Böylelikle, yanlızca Plaklardan değil artık Radyo'dan da beğendiğim parçaları, hatta programları - Palanduz'dan daha kaliteli, Dolby / Stereo - kayıt edebiliyordum. ( Böylece Palanduz'un pabucu'da dama atımış oldu ! )

 Bora CETİN,   System 1975  .......
Bora ÇETİN, ilk Hi-Fi kayıt sistemi 1975 - 1976 ...

1976 yılı sonunda, " Kadiköy PTT " Lojman evimizdeki odamda, iki " Dual HS-39", bir " Vivanco " mixer ve "Pioneer CTF-2121"den oluşan stüdyomda, önce arkadaşlarıma, daha sonra onların arkadaşlarına derken, profesyonel anlamda kaset kayıtları, prodüksiyonlar yapmaya başladım. Özellikle, Rock albümlerinden derlediğim "Slow Prodüksiyon"larım çok tutulurdu. Ayrıca, yine ünlü gurupların seçme albümlerinden "Greatest Hits" prodüksüyonlar yapardım. Üstelik, o yıllarda, bu ünlü gurupların, kendi offical Greatest Hits albümleri bile çıkmamışken !
Buna en iyi örneklerden biri APP ( Alan Parsons Project ) için yaptığım "G.Hits" prodüksüyonu'dur. Yıllar sonra, APP tarafından çıkarılan "Best Of" albümünde, çoğu parçalar benim prodüksüyonumun sırasını izliyordu. !
1976, 77 ve 78 yıllarında ürettiğim benzer kaset kayıtları, çok elden-ele dolaştı, kopyalarının-kopyaları yapılarak çoğaltıldı. Bundan büyük gurur duydum, büyük keyif alarak yaptığım işti. Sabahlara kadar, uyumadan miksajlı kayıt yapardım. Çok güzel yıllardı, çooook.

İlk Profesyonel Home-Studyo, Kadıköy PTT Lojmanı, 1976
Bora ÇETİN, ilk Profesyonel Home-Studyo, Kadıköy PTT Lojmanı, 1976 ...

( Bu prodüksüyonlarımdan birini yaptığım dostum Erol Hızlı, halen sakladığı ve dinlediği bu kaset için hazırladığım iç kağıdı, yıllar sonra Faks ile yolladı. Bu, 1982 yılında yaptığım bir David Bowie çalışmasıydı. Her kayıt için; gerek prodüksüyonu, gerekse kayıtta kullandığım aygıtları ve diğer notların ayrıntılarını üşenmeden yazardım. )

 

Veeeeeee, Stüdyo FM ;
Radyo; Pikap ve Teyp'den sonra önemli bir müzik kaynağı olmuştu. Aslında, yurtdışına giden arkadaşlar, plak kadar güzel kalitede ve stereo radyo yayınlarını anlata anlata bitiremezdi. Hatta, İngilteredeki bir arkadaşım gelişinde, kasede kaydettiği radyo-müzik yayınını dinletmişti ( yanılmıyorsam Alexis Korner'ın bir konseriydi ), orjinal kaset kayıdı gibi dinlemiştik. Bizde'de TRT FM kanalından yayınlar başlatmıştı ve TRT 3 olarak geçen bu kanalı merakla izliyor ancak çok kaliteli dinleyemiyorduk. Tümü bant kayıdı olan bu programlar, çoğunlukla yurtdışı radyolarından dinlediğimiz, bildik parçaları çalıyordu.
İşte tam bu sıralarda ( 1978'miş - ben 76 sanıyordum ), TRT Ankara Radyosunda, Canlı bir müzik programının yayınının başlayacağı anons edildi. Aslında, gün ve saatini unutmuştum. Raslantı sonucu, o akşam radyoyu karıştırırken "JETHRO TULL"a rastlayınca durdum, baktım TRT FM Ankara, ...... acaba " O yayın"mı ? derken Yavuz AYDAR'ın o Şeker gibi sesini, ve tabiiki Şebnem SAVAŞÇI'nın o billur gibi pırıl-pırıl, tertemiz akıcı Türkçesini duydum. ......... Evet bu o programdı, ve bildiğim kadarı ile TRT gibi bir Devlet radyosunda yapılan ilk "Canlı Yayın" müzik programı idi. Jethro dışında, diğer parçalar çok ilgimi çekmemesine rağmen, tümüyle sunuculara ve onların yer-yer heyecanlı, yer-yer çok ustaca paslaşmalı anonslarına odaklanmıştım. Neredeyse, onların yerine kendimi koyup, kazasız-belasız programı tamamlamalarını beklemeye başladım, onlar kadar olmasa bile o heyecanı, hem de ilk heyecanı hissediyordum . ( Bunun nedenini artık açıklamalıyım ; Kendi plaklarım ile kayıtlar yapmaya, arkadaşlarıma kaset doldurmaya başlayınca, yaptığım kayıtların, özellikle "Slow Prodüksüyon"larımın çok sevildiğini farkettim. Bunlara 1975 - 1978 arası profesyonel olarak işlettiğim Diskotek ve 1977'deki "Disk Jokey"liğim eklenince, Sevdiğim müzikleri başkalarına dinletmenin bende büyük bir Haz uyandırdığını farkettim. Müziklerimi başkaları ile paylaşmanın en kısa yolu Radyo ve "Radyoculuk"dan geçiyordu.
İşte, Radyoya ve Radyoculuğa olan bu ilgim nedeni ile 1976 yılında İzmir Radyosundan Ümit TUNÇAĞ'ın bir programının içinde yer alan ve amatör yapımcıların 3 parça seçip çaldıkları ve anonsunu'da kendilerinin yaptığı; "Konuk Prodüktör" yapımcılığına başvurmuş, çalacağım parçaları yollamış ve program yapma hakkı kazanmıştım. Istanbul radyosundan çağırıldığımda, çok sevinmiş ve plaklarımı alıp radyonun yolunu tutmuştum. Programı sevgili "Nejat ÇETİNOK" ile birlikte kaydettik, o yardımcı oldu sağolsun.
 Bora CETİN,   1976 Melody Maker, Jethro Tull TOTRTYTD Haberi ve  BC Sistemi .......
Bora CETİN, 1976 .. Melody Maker, Jethro Tull TOTRTYTD Haberi ve BC Sistemi .....
Programıma tabiiki Jethro TULL'dan "Rainbow Blues" ile başladım çünkü " M.U." albümüm Almanya'dan geleli bir hafta olmuştu ve bu parça daha önceki hiçbir TULL albümünde yer almıyordu. İkinci parça olarak, OMEGA'nın Time Rubber albümünden çok sevdiğim bir parçalarını çalmıştım. Son olarak, kapanış parçası olarak; Uriah HEEP'in ilk albümü Very Eavy...'den "Come Away Melinda" adlı çok güzel slow bir parça seçmiştim. Nejat Çetinok ile birlikte bu üç parçayı bir saatten fazla bir sürede kaydettik. Parça minutajı çıkarmayı, anonslarda diksiyonuma dikkat etmeyi, vurgulamalarımı ve tonlamalarımı ayarlamayı o iki saatte öğrendim. Anonsları beğenmeyerek defalarca tekrar ettik. Aynı banta defalarca, üst üste kayıt yaptık ve sonucu dinledik. Yaklaşık 15 dk.lık bir programdı ama bana göre çok güzel olmuştu. Radyo müzik programcılığının ne olduğunu, mikrofon heyecanını, bir dil sürçmesinin, bir dil dönmemesinin nelere malolduğunu artık iyi biliyordum .............. benim programa ne mi oldu ? .... haftalarca radyo başına milleti toplamama rağmen programım yayınlanmadı ! ............. nedeni aylar sonra anlaşıldı , "Come Away Melinda" nın sözleri TRT DENETİMİ tarafından "Sakıncalı" bulunmuştu ! ........... böylelikle bu program, benim TRT Denetimine takılan ilk ve son radyo programım oldu ! )

İşte, bu kısa dönem radyoculuğum sırasında yaşadıklarım nedeni ile, biraz'da bu "Canlı Yayın" programının nasıl sonuçlanacağının merakı ve heyecanı ile radyo başındaydım. İşte bu iki sunucu, karşılıklı paslaşmalarla gayet akıcı bir biçimde programı bitirdiler. Programın anons müziğini'de ( ve tabii ki adını da .... ) ilk kez o zaman, kapanışta duydum. Anonsları ile, duyabildiğim parçaları ile ve anons müziği ile dikkatimi çeken bir program oldu "STUDYO FM" !

Vakit buldukça, Pazar akşamları "Stüdyo FM" in sadık dinleyicilerindendim artık.
..............................................................
Yıllar içinde, değişik yayın saatleri ile hep "Stüdyo FM"i izlemeye çalıştım. Yaşamımda beni çok etkileyen Stüdyo FM yayınları;

- Jean Michele JARRE'nin "OXYGEN" albümünü ilk dinleyişim.
- Uriah HEEP'in "Return To Fantasy" albümünü ilk dinleyişim
( Bu iki programı, 1978'den önce Yavuz AYDAR'ın hazırladığı bir başka programda dinlediğimi, daha sonra kendisi ile konuşunca farkettim. Düzeltiyorum. )
- 8(9 ?) Aralık 1980 akşamı, "JOHN LENNON"u anma programı ( Özel Program ) .... ( Kaydettim ! )
- Beatles Dizisi ..... ( Bir bölümünü arkadaşım Atilla ATAM kaydetti ! )
- 1984'de İzmirde askerlik yaparken; Jethro TULL'ın "UNDERWRAPS" albümünü ilk dinleyişim.

..............................................................
( 32 kısım, tekmili birden "Pehlivan Tefrikası" gibi oldu. Burada keseyim dedim ama BC ve Stüdyo FM'in yaşamındaki can alıcı bazı kesişmelerden söz etmeden olmaz ................ ! )

 

BC ve, Stüdyo FM ;
1991 Temmuz'u ; Rüyalarım gerçek oldu ! . Yaşamımın grubu "JETHRO TULL" Istanbul'da, ben de rüyada gibiyim. Basın toplantısından beri onlarlayım. ( Yavuz AYDAR'ı ilk kez Basın toplantısında görüyorum ). Jethro Tull'ın peşlerinden ayrılmıyorum. Konserde yeni albümden parça çalınıyor, ancak yeni albümün adı sır gibi saklanıyor. İlk konser akşamı otelin Roof Bar'ında IAN'ı yanlız yakalıyorum ve ağzından yeni albümün adını alıyorum. ( İnanılacak gibi değil değil mi ? ...hem de IAN'ın ağzından ... ! ) ertesi günkü "Stüdyo FM"de Yavuz AYDAR tabiiki JETHRO çalıyor ve "Adı henüz belli olmayan" yeni albümden söz ediyor. Eeeeeeeeee, Bora ÇETİN durur mu ? ......... Stüdyo FM telefon ile aranıyor, Canlı yayında Yavuz'a ulaşılıyor ve albümün adı veriliyor........... telefon kapanıyor, ....... canlı yayında parça bitiyor, Yavuz'un heyecanlı sesi ile anonsu ; - " Evet sayın dinleyicilerr, biraz önce bizi Istanbul'dan arayan bir dinleyicimizin verdiği bilgiyi siz Jethro severlere iletmek istiyorum. Bu dinleyicimizin dün akşam IAN ANDERSON'dan öğrendiğine göre, 3 Eylül'de çıkacak Jethro TULL'ın yeni albümünün adı " CATFISH RAISING" miş , bu ilk müjde'yi sizden başka kimse bilmiyor ........... ! "

.....................................................................................

10 Eylül 1999 ; 17 Ağustos üzerinden 24 gün geçmiş. Depremde Yalova'daki Sitemiz yıkılmış, sevgili BABACIĞIM'ı ve 112 komşumuzu yitirmişim. Şoktayım........ !
O sırada; aylar önceden pre-order yaptığım yeni JETHRO albümü geliyor. Karmakarışık duygular içindeyim, albümü Türk müzikseverlerin'de biran önce dinlemesini istiyorum. Yavuz AYDAR'ı arıyorum, kendimi 1991 "Catfish"den hatırlatıyor ve yeni albümden söz ediyorum Stüdyo FM'de çalmak isterse kendisine gönderebileceğimi belirtiyorum, çok memnun oluyor, albümü kargo ile yolluyorum. Yavuz, ertesi sabah kargoyu aldığında titreyen bir ses ile -" Başın sağolsun, bilmiyordum !" diyor ve albüm için defalarca teşekkür ediyor.
Albümün üzerindeki küçük not'ta ; - "Bu albümü, depremde yitirdiğim sevgili babacığım Niyazi ÇETİN'e ithaf ediyorum !" yazıyor. O akşam Jethro TULL'ın yeni albümü "J-TULL DOT COM" Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşuyor !

.....................................................................................

24 Mart 2000 ; Sırada IAN ANDERSON'un yeni albümü var. Alel-acele bir kopye yapıp kargo ile Cuma programına yetiştirmek üzere Yavuz'a yolluyorum. Program hazırlığı için onlara çok az süre kalıyor, ama yine herzaman olduğu gibi telaşımız, albümü müzikseverlere biranönce dinletmek. Program başlıyor, açılış parçasından sonra ikinci parçada disk atlamaya başlıyor .... ! ......... Eyvah ! ..... bizimkilerde haklı olarak panik ! ........... bir sonraki parçaya geçiliyor hemen ........... , parçanın ortalarına doğru yine atlamazmı ? ...........
Şebnem SAVAŞÇI'nın sakin sesi araya giriyor ; - "Evet sayın dinleyiciler, sevgili Bora Çetin'in acele ile bizlere ulaştırdığı CD'de bir sorun olabilir, CD'yi diğer CD-çalarımızda çalmayı deneyeceğiz, eğer sorun devam ederse, bu albümü sizlere ilerki programlarımızda çalmaya söz veriyoruz !"
CD, diğer CD-çalar'a yerleştiriliyor, ............. sorun yok ......... hatanın CD-çalar'dan kaynaklandığı anlaşılıyor, ........... ben radyo başında "Kıpkırmızı"yım, kimbilir onlar stüdyo'da nasıllar ?
Albümün adı ; "THE SECRET LANGUAGE OF BIRDS" ve Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşuyor !

.....................................................................................

19 Haziran 2002 ; Jethro TULL'ın "LIVING WITH THE PAST" albümünün Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşması,
3 Temmuz 2002 ; John ENTWISTLE anma programı,
5 Temmuz 2002 ; David BOWIE'nin "HEATEN" albümünün Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşması,
20 Eylül 2002 ; Uriah HEEP'in "The MAGICIANS BIRTHDAY PARTY" albümünün Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşması,
18 Aralık 2002 ; Phil COLLINS'in "TESTIFY" albümünün Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşması,
4 Haziran 2003 ; Tolga KASHIF ve RFO'nun "QUEEN SYMPHONY" albümünün Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşması,
3 Eylül 2003 ; Deep PURPLE'ın "BANANAS" albümünün Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşması. Aynı zamanda, Stüdyo FM'in 25. yılı programı !,
19 Eylül 2003 ; Ian ANDERSON'un "RUPI's DANCE" albümünün Türkiye radyolarında ilk kez Stüdyo FM dinleyicileri ile buluşması.

Artık kayıt tutmuyorum, nasıl olsa biliniyor...... ! .

.....................................................................................

25 yıl !
Bunca yıldır, zorunlu olarak kaçırdığım birçok programın dışında "Stüdyo FM"i hep izledim. Hep 3 Eylül 1978'deki heyecanımla izledim. Müzik adına "Yeni" ne varsa, çoğunu onlardan dinledim. İletişimin bu kadar ilerlediği, albümler çıkar-çıkmaz MP3'lerinin 1 Dolar'lara internetten indirilebildiği bir dönemde bile, 25 yıl öncesinin heyecanı ile "Yeni Albümler"i hala Stüdyo FM'den izliyorum.
Ortada, Stüdyo FM'den daha net dinlenebilinen bunca istasyon, iki lafı bir araya getiremeyen, 4 dakikalık parça için 3 dakika anons yapıp onun yarısını'da " - eeeeeeeeeee " ile geçiren, berbat ses tonları ile; ya dinleyiciyi uyutan ! ya'da yerinden hoplatan sunucuların olduğu bunca radyo istasyonu, daha doğrusu "Radyo Karmaşası" varken, ben; Çarşamba ve Cuma günleri saat 17:57'de, radyomun 1. belleğine kayıtlı 88.20'mi açar, "Stüdyo FM"imi dinlerim ! .............
Eh, bir'de bunlara ek olarak, sevgili Şebnem SAVAŞÇI'nın dediği gibi ; 1999'dan beri "JETHRO TULL" ve "IAN ANDERSON" albümlerinin, Avrupa'da ve Dünyada piyasaya verildiklerinin haftasında; Türk müzikseverlere ulaştırılması ve ilk kez "Stüdyo FM'de çalınma ayrıcalığı var ve bu ayrıcalıkta BC olarak, benim'de ufak bir katkım var. Ne mutlu bana, ne mutlu'ki yıllarca en güzel müziği dinleten böylesi bir programa, benim'de bir katkım olabiliyor.
Sağolun, varolun "Stüdyo FM".
Belki 4000'inci programı'da birlikte kutlarız ?

Bora CETIN
28 Eylül 2003, Yalova
( Studyo FM Sayfasından alıntı'dır. 29.12.04 / B.Ç. - Daha sonraları, 2005, 2006 ve 2008 yıllarında eklemeler yapılmıştır. / B.Ç. )

 

Bora ÇETIN Odası, 70'ler .....
 Bora CETİN,   Müzik böyle Dinlenir ....
Belki'de "Stüdyo FM" dinleniyor ? ....
( Zorunlu Açıklama; B.Ç.'nin arkadaşı Zafer Selcan, "T. From Top. Ocean" Dinliyor ! )

 

Son Güncelleme: 01 Mart 2008, 18:30

Rock Efsaneleri Pages; Designed by Bora ÇETİN , Please " Care of Copyright © "

Best Wiew ; IE , 1024 x 768